Sevilla-Valencia (3-1): Rezumatul video, rezultatul și golurile meciului din Liga

Sevilla a revenit pe calea victoriei, după trei egaluri consecutive -două în LaLiga și încă în Liga Campionilor-, învingând Valencia cu 3-1 într-un meci din ziua a șasea care s-a disputat pe Sanchez-Pizjuan și în care au venit toate golurile. în prima repriză să cedeze loc unei a doua reprize cu puțin istoric.
A fost argentinianul Alejandro ‘Papu’ Gomez cel care a marcat primul după două minute; Toni Lato, în propria poartă deturnând o centrare de la și argentinianul Gonzalo Montiel, a făcut 2-0 după un sfert de oră într-un punct absurd; Rafa Mir a făcut 3-0 pentru Sevilla și o jumătate de oră mai târziu Hugo Duro, cu un revenire inclus în brazilianul Diego Carlos, a scurtat distanțele (3-1); fără ca markerul să se miște mai mult pe tot parcursul meciului.
Echipa lui Julen Lopetegui trecea de un fel de test de forță împotriva unui rival care și-a schimbat fața în acest început de sezon cu Jose Bordalas pe bancă și, deși au intrat în ciocnire cu cele cinci jocuri oficiale fără a pierde – patru din LaLiga și unul din Liga Campionilor-, este și adevărat că ultimii trei au fost remize.
Antrenorul Gipuzkoanului și-a mutat lotul din cauza programului strâns din luna septembrie, în care alternează turneele interne și continentale, și a dat startul jucătorilor precum argentinianul Gonzalo Montiel, olandezul Karim Rekik sau Rafa Mir pentru obișnuitul Jesus Navas, argentinianul. Marcos Acuna sau marocanul Youssef En-Nesyri.
Antrenorul Valencia, la rândul său, a făcut și schimbări, deși acestea au fost mai necesare după lovitura de moral că a pierdut meciul de duminică cu Real Madrid în finala (1-2) și a pierdut fotbaliști precum Jose Luis din cauza unei accidentări. Gaya, portughezul Thierry Correia sau Carlos Soler.
A fost puțin timp să vedem cum s-au desfășurat acești doi, pentru că meciul s-a încheiat după două minute, când Sevilla a recuperat o minge în centrul terenului, iar argentinianul Erik Lamela i-a pus o pasă perfectă prin centru și între linii către el. compatriotul Alejandro ‘Papu’ Gomez, care a definit cu solvabilitate înainte de plecarea portarului georgian Giorgi Mamardashvili.
Cu câteva secunde înainte de finalul primului sfert de oră, localnicii au făcut 2-0 în jocul absurd, cu o centrare laterală în zonă a lui Montiel care l-a respins pe Toni Lato foarte departe de poartă dar mingea a sărit. sus care l-a derutat pe portarul valencianului.
Două seturi foarte consecutive care au deconcentrat formația din Valencia, care au lăsat multe goluri în apărare de care au profitat localnicii, așa cum s-a întâmplat după douăzeci și două de minute, când o altă pasă lungă de la Sevilla, de data aceasta de la brazilianul Fernando Reges către Rafa Mir, care A fost recunoscător că a început jocul pentru a marca primul său gol oficial la ordinele lui Lopetegui, învingându-l pe portarul georgian, care a rămas la jumătatea terenului.
Virtutea Valencia a fost să reușească să înscrie după jumătate de oră și să lase tabela de marcaj ceva mai deschisă și cu multe minute încă în joc, deoarece la jumătate de oră Hugo Duro a terminat și cu această ocazie fundașul brazilian al Sevilla Diego Carlos a fost cel care a a deviat mingea și l-a indus în eroare pe portarul marocan Yassine Bono.
Așa s-a ajuns la pauză, cu un 3-1 după o perioadă intensă, dur uneori, și părea că mai era o poveste de spus în repriza secundă în ciuda faptului că Sevilla, cu mare eficacitate, a avut meciul. bine pe drumul cel bun.
De la începutul celei de-a doua părți, Bordalas i-a scos pe americanul Yunus Musah și pe francezul Mouctar Diakhaby și a fost primul dintre ei care a făcut un zid devreme cu Dimitri Foulquier pentru ca francezul să-l încerce împotriva lui Bono într-un avertisment de intenții.
Lopetegui, aflat în pragul unui sfert de oră înainte de reluare, a făcut și el schimbări, câte trei, când au intrat En-Nesyri, Rakitic și Jesus Navas, cu gândul să nu piardă din intensitatea și controlul jocului. împotriva unui rival care nu a avut de ales decât să preseze.
Valencia a câștigat metri, a mai avut puțină minge în posesie, dar nu a lăsat niciodată impresia că ar putea realiza o revenire sau chiar posibilitatea de a înscrie un alt gol care ar fi pus interes pe tabela de marcaj.